Maltańczyk – o charakterze, zdrowiu i innych istotnych kwestiach

Niewielki rozmiar, piękna sierść, niezwykle przyjazne usposobienie i ogromna ilość energii. Choć maltańczyk często jest postrzegany jako miniaturka psa, to nie sposób odmówić mu oryginalnego uroku. Być może właśnie on zostanie Twoim kompanem na długie lata!

Kilka słów o samym maltańczyku

Trudno zaprzeczyć, że maltanczyk jest psem niesamowicie towarzyskim i dowodzi tego jego historia. Specjaliści przyjmują, że są jedną z najstarszych poznanych ras psów. Ich charakterystyczną cechą jest długa i niesamowicie piękna biała sierść. Odżywianie maltańczyka powinno być dostosowane do rozmiarów czworonoga ponieważ dodatkowe kilogramy przy niewielkiej budowie ciała mogą zwiększyć ryzyko uszkodzeni stawów. Psy bez najmniejszych problemów poradzą sobie z karmą (suchą i mokrą), jak i domowymi posiłkami. Wielokrotnie wspomina się, że dieta maltańczyków winna zawiera odpowiednią ilość wapnia oraz produkty nadające sierści nienagannej jakości (np. olej z łososia).

Maltańczyk i jego usposobienie

Nie ulega wątpliwościom, że maltańczyk to pies uwielbiający towarzystwo. Jego wrażliwa i z reguły spokojna natura, o wyraźnej chęci do pieszczot ze strony właściciela, może być jednak zwodnicza. Duża inteligencja wraz z potrzebą ruchu mogą zaskoczyć człowieka, a zarazem udowodnić niesamowitą kreatywność maltańczyków. Ich spryt niejednokrotnie powoduje, że to one dyktują warunki właścicielowi. Mocne przywiązanie się psa do właściciela i jego „salonowa” natura sprawiają, że maltańczyki są niesamowicie słabe wobec samotności.

Nawet kilka godzin dłuższej nieobecności człowieka może okazać się wyjątkowo krzywdząca dla psychiki czworonoga. Ponadto ich żywiołowa natura wymaga dużej aktywności – energiczna zabawa i długie spacery są najlepszym sposobem na spędzenie czasu ze szczeniakami maltańczyków oraz dorosłymi osobnikami.

Maltańczyki a zdrowie

Większość maltańczyków jest psami cieszącymi się dobrym stanem zdrowia. Niewielki rozmiar i drobna budowa ciała sprawiają, że niezwykle rzadko borykają się z problemami w obrębie narządu ruchu. Utrzymanie odpowiedniej masy ciała, a także ograniczenie sytuacji powodujących obciążenie narządu ruchu (tj. skoki z dużej wysokości) w zupełności wystarczą, aby zdrowie czworonoga było bez zarzutu.

Pielęgnacja maltańczyka

Znaczna część przedstawicieli tej rasy jest psami z długimi i lśniącymi włosami. Czysto biała sierść pupila wymaga codziennego rozczesywania, co zapobiega powstawaniu nieestetycznych kołtunów. Osoby niemające cierpliwości do długiej sierści psiaka, mogą zdecydować się na jej skrócenie. Krótkie włosy w żadnym stopniu nie zwalniają właściciela z obowiązku codziennego szczotkowania. Kąpiele u maltańczyków są uzależnione od samego opiekuna.

Psy wystawowe należy kąpać co tydzień, domowe czworonogi mogą zażywać kąpieli w przypadku dużego zabrudzenia. Ponadto warto pamiętać o systematycznym szczotkowaniu zębów i przemywaniu okolic oczu oraz pyszczka.

  1. Czy sierść maltańczyków wymaga suszenia?

Po każdej kąpieli warto wysuszyć futro psa przy pomocy suszarki elektrycznej, która jest ustawiona na minimalną temperaturę grzania.

  1. Jaka jest średnia długość życia maltańczyka?

Przedstawiciele tej rasy żyją mniej więcej od 15 do 20 lat, co jest uzależnione od ich diety i pielęgnacji.

  1. Czy wszystkie maltańczyki mają białą sierść?

Pełnokrwiste psy tej rasy prezentują białe umaszczenie, niekiedy przyjmujące odcień kości słoniowej. Maltańczyk czarny jest prawdopodobnie mieszanką z przedstawicielem innej rasy.

Dodaj komentarz