Zabawki dla psa – jakie wybrać?

Psy zazwyczaj z dużym zaangażowaniem uczestniczą w różnego rodzaju aktywnościach z wykorzystaniem zabawek. Najczęściej – bez względu na wiek – wykazują dużą chęć do tego typu rozrywek. Jednak każdy pies jest inny – jeden z dużym zapałem i entuzjazmem będzie rwał sznury na strzępy i szarpał się z nimi, inny obrzuci Cię skonsternowanym spojrzeniem, gdy będziesz zachęcał go do tego typu zabawy. Psy nietolerujące zabawek gumowych i te kochające łapać przedmioty w powietrzu. Czym innym będzie chciał się bawić york, czym innym dog. Jak wybrać idealną zabawkę dla psa?

szczeniak

Szczeniaki poznają świat, w którym przyjdzie im żyć również przez zabawki – pomagają one trenować różne zachowania, bez ponoszenia konsekwencji ewentualnych złych decyzji. Dlatego im bardziej różnorodne jest jego środowisko, z im większą ilością różnego rodzaju zabawek ma do czynienia, tym lepiej przygotuje się on do życia już jako dorosły pies. Różne doświadczenia z okresu szczenięcego zaprocentują w jego dorosłości.

Zaopatrując szczeniaka w różne akcesoria mające przygotować go do dorosłego życia należy pamiętać o jego bezpieczeństwie. Nie wybierajmy zatem zabawek wyposażonych w elementy, które mogą odpaść lub które pies sam, z łatwością może odgryźć i połknąć, co może doprowadzić do zadławienia. Warto też pamiętać, że w czasie wymiany zębów z mlecznych na stałe mogą one sprawiać ból pupilowi – nie należy wtedy bawić się z nim zbyt żywiołowo.

Wybierając zabawki pluszowe również należy być ostrożnym, ponieważ psy często lubią rozpruwać je i wyjmować z ich środka watę, czy gąbkę, które również będą stanowiły niebezpieczeństwo w razie, gdyby pupil je połkną. Na tym etapie życia psiaka warto jest wyposażyć go w zabawki bez wypełnienia często mają one kształt dzikiego ptactwa, dzięki czemu chętnie za nimi biegają, wzbudzając przy tym naturalne instynkty łowieckie.

frisbee

Jeżeli Twój pies uwielbia biegać, skakać i ma niespożyte pokłady energii dobrym pomysłem na zabawkę dla niego będzie frisbee dla psa. Prawdopodobnie jednak Twój pupil nie od razu będzie wiedział jak bawić się taką zabawką, mało tego – również i Ty powinieneś nauczyć się, jak poprawnie rzucać frisbee. Ale zapewniamy, że gdy opanujecie zasady tej zabawy – obydwoje będziecie zachwyceni.

W jaki sposób w kilku krokach nauczyć psa do jak fajnej zabawy należy frisbee?

  • przyzwyczaj psa do nowego przedmiotu – możesz np. podawać mu czasem w nim karmę. Warto też wykorzystać frisbee do zabawy w szarpanie. Gdy pupil uzna już dysk za ciekawy przedmiot, można przejść do kolejnego kroku nauki;
  • najpierw powinieneś biec koło psa trzymając dysk nad jego głową. Nagradzaj go za każdym razem, gdy ten chwyci go, skacząc do niego;
  • aby pupil zrozumiał, że frisbee należy łapać w locie, a nie dopiero wtedy, gdy upadnie na ziemię powinieneś toczyć zabawkę po ziemi, tak by łapał go w ruchu.
    Nie zapomnij nagrodzić przyjaciela 😉 Potem może przejść już do pierwszych rzutów

Zabawy z dyskiem pomagają skutecznie rozładować energię psa i zapewniają wiele rozrywki obydwu stronom biorącym udział w zabawie 🙂 W CintaPet znajciecie kilka rodzajów frisbee dla swojego pupila.

dla miłośników gryzienia

Dla psów, które uwielbiają wszystko gryźć i z lubością niszczą każdą zabawkę, którą dostaną idealnym rozwiązaniem wydaje się gumowy kong. Jest solidny, trudny do zniszczenia i posiada otwory, dzięki którym można w jego środku umieścić przysmaki dla pupila. Wzmagają one jego zainteresowanie i sprawiają, że angażuje się w wydostanie ich aż do  skutku.

Dla naszych pupili taka zabawa jest zajmująca zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. I właśnie z tych względów kong jest dobrym sposobem na poradzenie sobie z lękiem separacyjnym. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza w obecnej sytuacji. Wielu z nas od tygodni pracuje w domu, ku uciesze swojego pupila. Jednak przy stopniowym znoszeniu obostrzeń wkrótce przyjdzie nam wrócić do biur. Może to wywołać u naszego czworonożnego przyjaciela po tak długim byciu razem właśnie lęk separacyjny. Kong dla psa będzie wtedy dobrym rozwiązaniem. Zostawiając mu go wraz ze smakołykami w środku przed naszym wyjściem sprawimy, że pies zajmie się na długi czas (i zmęczy) czymś przyjemnym, nie myśląc o tym, że został sam. W CintaPet oczywiście znajdziecie wiele rodzajów tej zabawki.

daj piłeczkę!

Większość psów uwielbia biegać za piłką. Najczęściej jednak dajemy naszym pupilom zwykłe piłki, nie przeznaczone dla zwierząt. Nie powinniśmy tego robić, ponieważ klej stosowany w ich produkcji niekorzystnie wpływa na szkliwo zębów naszych psów. Dokonując wyboru pamiętajmy zatem, żeby piłka dla psa wykonana była z bezpiecznych surowców. Psy lubią bawić się piłkami ponieważ odbijają się one od powierzchni i budzą w nich instynkty łowieckie. Możemy jednak urozmaicić taką zabawę wybierając takie piłki, które przy każdym odbiciu zmieniają kierunek. To z pewnością rozbudzi zmysły Twojego ulubieńca 😉

Może warto w tym miejscu dodać, że jeżeli nie posiadasz najlepszego rzutu na świecie możesz zaopatrzyć się w wyrzutnię, która znacząco poprawi zasięg rzucanej piłki. Dostępna pod tym linkiem.

sznurki do przeciągnia

Twój pupil lubi zabawy w przeciąganie? Jeżeli też chętnie bawi się z człowiekiem jego ulubioną zabawką powinien zostać sznurek, czy szarpak, jak czasem jest nazywany. Zabawka taka daje możliwość wspólnej zabawy i zacieśniania więzi. Producenci sznurków w wielu wypadkach zadbali też o wygodę człowieka umieszczając na jednym, z jego końców wygodnie leżący w dłoni uchwyt.

Podczas zabawy sznur powinien imitować ruchy uciekającego dzikiego zwierzęcia, to najbardziej stymuluje psa. Dlatego powinniśmy wykonywać nim ruchy na boki, a czasem do góry. Należy pozwolić psu przeciągnąć go na swoją stronę, a następnie przeciągnąć z powrotem na swoją. Pamiętajcie, że powarkiwanie Waszego czworonożnego przyjaciela podczas takiej zabawy wcale nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie – im bardziej warczy, tym większe zaangażowanie w zabawę wykazuje.

Jak sami zatem widzicie – możliwości zabawy jest wiele bez względu na preferencje Twojego pupila z pewnością uda Wam się wybrać coś, co zachwyci Waszego czworonożnego przyjaciela.

Dodaj komentarz